Πρώτη νίκη για Σεντ Ετιέν κόντρα στη Λιλ

Οι “πράσινοι” συγκέντρωσαν τους πρώτους τους πόντους στη Ligue 1 απέναντι στους “Μαστίφς” (1-0) και “ξεκόλλησαν” από την τελευταία θέση της βαθμολογίας όπου και βρισκόντουσαν εδώ και τρεις αγωνιστικές.

Η Σεντ Ετιέν με “χρυσό” σκόρερ τον Μάθιου Καφαρό κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τη Λίλ και να μαζέψει τους πρώτους της βαθμούς στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νταβιντασβίλι σέντραρε και ο Μάθιου Καφαρό σκόραρε με ωραία προσπάθεια μέσα από την περιοχή.

Η Λιλ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Έντον Ζέγκροβα να στέλνει η μπάλα στο δοκάρι στο 34΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τα καρέ της Σεντ Ετιέν και έψαξαν την ισοφάριση, αλλά οι “πράσινοι” διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τη λήξη, πανηγυρίζοντας έτσι το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, απέναντι σε μία δυνατή αντίπαλο.//Π.

Πηγή: ertsports.gr