Η Μπιλμπάο “βρυχήθηκε” μέσα στην Λεγανές

Τα “λιοντάρια” του Ερνέστο Βαλβέρδε τα έκαναν όλα σωστά, και πήραν την πολύτιμη νίκη απέναντι στην Λεγανές με 2-0, για να βρεθούν πλέον στην πρώτη πεντάδα της La Liga.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να θέλουν να πάνε το παιχνίδι στο νήμα, μήπως βρουν τη δική τους ευκαιρία. Ωστόσο, η Αθλέτικ Μπιλπάο δεν άφησε περιθώριο για κάτι τέτοιο, καθώς αν και δεν ήταν αποτελεσματική ως προς το τελείωμα των φάσεων, εν τέλει βρήκε δίχτυα στο 66′ με τον Βιβιάν. Δυο λεπτά αργότερα στο 68 λεπτό παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Χόλερ που βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τα “λιοντάρια”, όμως δεν τελείωσαν εκεί. Ο Ινιάκι Γουίλιαμς βρίσκει δίχτυα, πλασάροντας ψύχραιμα, μετά από μία φοβερή ομαδική προσπάθεια κάνοντας το 2-0 στο 76′. Με αυτήν την νίκη η Αθλέτικ Μπιλμπάο παραμένει στην πεντάδα της κατάταξης στην La Liga.//ΑΒ.

Πηγή: ertsports.gr